Szepsi Csombor Márton, autor prvého európskeho cestovného sprievodcu v maďarčine

Po Albertovi Molnárovi Szencim bol najzaujímavejšou a najfarebnejšou postavou neskorej humanistickej literatúry Márton Csombor Szepsi (1595 – 1622), autor prvého cestopisu v maďarčine Europica varietas (Pestrá Európa) (Košice 1620). Narodil sa v poľnom mestečku Moldava nad Bodvou v Abaujskej župe (dnes okres Košice na Slovensku), vzdelanie získal v Nagybányi a Gönci a po roku učiteľovania v Telkibányi sa v máji 1616 vydal na študijnú cestu do zahraničia.

(zdroj: mek.oszk.hu)

Pravidelne však študoval len rok a pol na prestížnom gymnáziu v Dánsku, pretože jeho skutočným cieľom bolo „poznávanie cudzích miest“. Z Poľska sa plavil do Holandska, okolo Dánska, Švédska a Frízska a po obdivovaní jeho miest sa preplavil do Anglicka, odkiaľ cestoval do Paríža. Na svojej ceste pokračoval pešo, navštívil uhorské študentské kolónie v Strassburgu a Heidelbergu a vrátil sa domov po dva a pol roku putovania po Norimbergu, Čechách, Sliezsku a Krakove. Doma sa stal najprv učiteľom v Košiciach, potom v roku 1620 vstúpil do služieb Istvána Nyáryho, zemplínskeho župana, v Bedegu, kde o dva roky neskôr spolu so svojím žiakom Ferencom Nyárym padol za obeť moru.

Pri hľadaní príkladov žánru a prameňov jeho cestopisu musíme v prvom rade poukázať na denníky a cestovné zápisky, ktoré si v tomto období písali takmer všetci študenti cestujúci na zahraničné vysoké školy, a najvyzretejším príkladom ich charakteru je denník Molnára Szenciho. Pred Csomborom sa u nás vyskytli len ojedinelé pokusy o ich spracovanie a vydanie v latinčine, a tie boli podstatne primitívnejšie ako jeho.

Významnú úlohu pri tvorbe koncepcie jeho diela zohrala aj vtedajšia vedecká geografia a literatúra o štátnosti. Práve vzácnosť kníh reprezentujúcich tieto disciplíny v Uhorsku, ba dokonca úplná absencia kníh napísaných v našom materinskom jazyku, prebudila v Csomborovi živé vzdelávacie a výchovné zámery všetkých uhorských meštianskych autorov 17. storočia.

Pomník Mártona Csombora v Moldave nad Bodvou (foto: felvidek.ma)

Každej navštívenej krajine venuje jednu kapitolu. V úvode podáva široký prehľad geografie, hospodárstva, spôsobu života a histórie danej krajiny. Informácie v týchto častiach sú čerpané z jeho čítania a niekedy z počutia. Zaujímavejšie sú časti, v ktorých opisuje svoje vlastné zážitky z ciest formou denníka. Najviac ho zaujímajú mestá. Snaží sa zistiť čo najviac informácií o navštívených mestách, ich geografickej polohe, počte obyvateľov, hlavných produktoch v ich okolí, administratívnom systéme mesta, typických ľudových zvykoch. Veľmi ho zaujímajú aj budovy, opevnenia, pamiatky a technické diela. Všade navštevuje univerzity a vysoké školy, a ak je to možné, vypočuje si prednášku alebo debatu a predstaví sa známemu učiteľovi alebo vedcovi. Okrem všeobecnejších informácií rozpráva aj o svojich malých i veľkých dobrodružstvách, o tom, kde sa ubytoval, koľko stálo jedlo a pitie v hostinci, či bolo chutné. Opisuje svojich príležitostných spoločníkov a známych na cestách, väčšinou jednoduchých, chudobných ľudí. Medzitým sa jeho rozprávanie často stáva veľmi pestrým, plným anekdotických prvkov; poučný, opisný tón sa mení na zábavný, rozprávačský.

Jednou z najpresvedčivejších čŕt jeho diela je jeho vzťah k rodnej krajine. Vždy rád spomenie nejakého Maďara alebo osobu, ktorá navštívila Maďarsko, alebo sa vydá po stopách slávneho súčasníka. V súvislosti so Strassburgom nezabudol spomenúť, že „tam študoval náš Albert Molnár, ktorého nech Boh dlho živí na prospech našej krajiny“. Keď sa dozvie o nejakej maďarskej historickej zmienke o miestach, ktoré navštívi, ide do detailov. Pri starobylom Catalaunum napríklad spomína na Attilovu bitku, a keď tam počuje kobzu, je dojatý zvukom maďarského nástroja. Vo všeobecnosti sa mu vždy vybavia domáce odkazy: keď mu niekto dáva pokyny, spomenie si na Argírusa a chromého muža; keď ho vydiera jeden z jeho domácich, spomenie si na sedmohradského zemana, ktorý vydieral svojich poddaných.

Jeho štýl má najbližšie k jednoduchému, objektívnemu podaniu, ktoré dominuje v dielach reformovaných cirkevných intelektuálov písaných pre meštianske publikum. Podarilo sa mu rozvinúť bezprostredný, niekedy mierne emotívny, inokedy humorný konverzačný tón, aký nepoznáme u žiadneho z jeho súčasníkov. Csombor Márton Szepsi je jedným z tých autorov, ktorí sú príjemným čítaním aj pre dnešného čitateľa. Výrazne buržoázny charakter jeho prístupu je z jeho bezprostredných súčasníkov porovnateľný len s prístupom Alberta Molnára zo Senca.

Jeho pamiatku pripomína pamätník v jeho rodnom meste a gymnázium pomenované po ňom v Szikszo v regióne Abaúj.

STAŇTE SA REDAKTOROM!

Máte dobrý nápad?

Občianske združenie Mládež pre údolie Bodvy je otvorené všetkým inovatívnym nápadom. Ak máte chuť nám pomôcť, kontaktujte nás.

Obsah tejto webovej stránky nemusí nevyhnutne odrážať oficiálne stanovisko Európskej únie.