Prírodné poklady údolia Bodvy

Údolie Bodvy je dôležitým ekologickým koridorom v severnom Maďarsku a na južnom Slovensku, t. j. územím, ktoré zabezpečuje biologické prepojenie medzi prírodnými a polo-prírodnými biotopmi, čím uľahčuje migráciu a šírenie druhov, a tým aj zachovanie biodiverzity. Údolie Bodvy je reťazou prírodných, polo-prírodných a poľnohospodárskych biotopov: medzi poliami sa nachádzajú mokrade, trstiny, mŕtve tône a samotná Bodva. Bývalé biotopy boli po stáročia formované ľudskou činnosťou. Vlhké lúky a zaplavené polia boli väčšinou odvodnené a potom rozbité a využívané ako orná pôda. Pôvodné meandrujúce koryto Bodvy bolo narovnané a zákruty boli preťaté. Tu je náš subjektívny výber prírody, ktorú musíte vidieť v údolí Bodvy!

Kopec Kojsó

Kopec Kojsói s jedným z najkrajších výhľadov vo východnej časti Vysočiny je obľúbeným turistickým cieľom z nejakého dôvodu. Vrchol vysoký 1246 metrov je ľahko dostupný a jedinečná panoráma zo strechy z neho robí príjemnú zimnú i letnú aktivitu pre milovníkov prírody.

(foto: turaddikt.blog.hu)

 Volovské vrchy

Spišsko-gemerský masív je výbežok východného Slovenska, dlhý približne 70 km a široký 30 km. Je ohraničený Slovenským rajom, Hornádskou kotlinou na severe, Košickou kotlinou na východe, Slovenským krasom na juhu a Muránskou planinou na západe. Má rozlohu 1320 km2.

Jeho povrch je prevažne kopcovitý, s nadmorskou výškou od 300 do 600 m. Najvyšším bodom pohoria je Zlatý stôl (1322 m). Ďalšie vrcholy sú Volovec (1284 m), Pipitka (1225 m) a Kojšovská hoľa (1246 m). Hora je z veľkej časti pokrytá lesom, najmä smrekom a hrabom. Na južnej strane pohoria sa častejšie vyskytujú buky a duby.

V stredoveku sa v Spišsko-gemerskej rudnej panve ťažilo zlato, striebro, meď, ortuť a železná ruda. Najvýznamnejšie bane sa nachádzali v dolinách Hnilca, Smolník a Slovinský potok, kde vzniklo niekoľko mestských sídiel (Gelnica, Rudňany, Nálepkovo (predtým Vondrišel), Smolník).

REGIÓNY: Gelnica, Spišská Nová Ves, Krásna Hôrka, Slovenský kras, Betliar, Dobšiná, vápencové pohorie Káposztafalvi – Slovenský raj.

(foto: ephoto.sk)

Údolie- szádelői

Najpozoruhodnejšie roklinové údolie krasu Gemer-turňa

Údolie Szádelői je najkrajšou a najobľúbenejšou turistickou destináciou v Gemer-Turňaiskom krase. Na slovenskej strane krasovej oblasti, niekoľko kilometrov od maďarských hraníc, v úchvatnom údolí rokliny dlhom 3 km a hlbokom 2 – 300 m, sa po trase pohodlného chodníka cez obrovské, oslnivo biele vápencové skaly, medzi vežami a pozdĺž pôvabného potoka vyšplháte na idylickú krasovú plošinu Szádelői, odkiaľ sa vám naskytne oslnivý výhľad na divokú skalnú ríšu rokliny.

(foto: gemer.sk)

Vodopády Áji

Jedným z najzaujímavejších prvkov údolia rokliny Áji, ktoré je takmer paralelné s údolím Szádelői, je rad vodopádov Áji. Potok Garádics, ktorý steká z niekoľkých malých terás, vytvára na niektorých miestach krásne vodopády. Šum vody z diaľky dodáva tejto oblasti zvláštnu atmosféru. Najväčší z nich je vysoký 6,6 m a tri ďalšie sú vysoké viac ako 4 m. Ľahko ich nájdete, k v údolí odbočíte z diaľnice.

(foto: kosiceregion.com)

Vodopád Hrhov

Vodopád, ktorý sa ukrýva medzi domami, a strmý krasový svah nad obcou robia Hrhov výnimočným. Vodopád vytvorený na vápencových tufových terasách padá kaskádovito z výšky 14 metrov v historickom centre mesta Hrhov. Napája ho prameň Veľká Hlava, ktorý pramení na okraji obce a vlieva sa do rybníka Hrhov. Fascinujúce sú aj močiare, trstinové porasty a vodné vtáctvo – vrátane volaviek, kačíc, volaviek, rybárikov, zubáčov a trstinových byvolov.

(foto: turaddikt.blog.hu)

Jasovská jaskyňa

Jasovská jaskyňa  sa nachádza na východnom okraji Slovenského krasu. Je známa bohatou krápnikovou výzdobou, zaujímavými skalnými útvarmi, viacúrovňovým vývojom chodieb, druhovo bohatými netopiermi, archeologickými nálezmi a pozoruhodnou históriou. Je súčasťou jaskynného sveta Slovenského a Aggtelekského krasu a je zapísaná do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Vznikla činnosťou podzemného úseku rieky Bodva. Obývali ho už neolitickí ľudia, miestni obyvatelia ho poznali v stredoveku, keď utekali pred Tatármi a Turkami. Vchod do jaskyne sa nachádza na svahoch Jasovskej skaly vo výške 257 m n. m. Jeho chodby sú päťúrovňové a dosahujú celkovú dĺžku 2 811 m. V súčasnosti je prístupná trasa dlhá 720 m a trvá približne 45 minút. Jaskyňu pravdepodobne objavili mnísi z premonštrátskeho jasovského kláštora a v roku 1846 ju sprístupnili verejnosti. Na stenách jaskyne sa zachovali historické nápisy, napríklad z obdobia husitských vojen. Časť nazvaná Dóm netopierov sa používa na jaskynnú terapiu detí s alergiami a astmou.

(foto: ssj.sk)

Jazero Rudnoki

Zamýšľate sa nad tým, čo by bolo ideálne počas horúceho letného dňa, keď chcete byť pri vode. Napríklad baňa Rudnok, ktorá vyviera z mierne štrkovitých piesočných dún, je skvelým miestom na kúpanie, ak máte chuť sa okúpať. Tyrkysové vody a strmé vápencové steny, ktoré sa tu v priebehu rokov vytvorili a obklopujú túto krajinu, sú ekvivalentom malej talianskej riviéry. Voda v jazere s teplotou takmer 23 stupňov je ideálna na osviežujúce kúpanie. Mäkký vápenec, ktorý tvorí skalné podložie, je príjemný pre nohy. A malé rybky vo vode, ktoré vycítia našu prítomnosť, sa okamžite pustia do odstraňovania odumretých kožných buniek z našich nôh, čo sa rovná kúpeľnej liečbe. Hoci je toto jazero ako stvorené na dobré kúpanie, upozorňujem vás, že hĺbka je nepredvídateľná, takže aj odvážlivci by mali byť opatrní.

(foto: amikassa.sk)

Náučný chodník Údolím Body je jedným z náučných chodníkov Národného parku Aggtelek. Je dlhá 2,5 km. Je prístupná pešo, terénnym vozidlom a (ťažšie) na bicykli. Bola vybudovaná v roku 2005 a v roku 2011 bola viac-menej zrekonštruovaná. Začína sa pri informačnej tabuli v Perkupe, pri ceste č. 27, pred zmrzlinárňou, a končí pri Výskumnom a prírodovednom tábore migrácie vtákov v údolí Bódva pri fontáne Köszvényes.

(zdroj: mme.hu)

Chodník je oficiálne otvorený od polovice augusta do konca októbra počas otváracích hodín kempu:

Kultúrne a historické pamiatky Perkupy

  1. Údolie Bodvy a záplavové oblasti.
  2. Hrabovo-dubové lesy
  3. Bodva
  4. Holtmeder
  5. Hájový les
  6. Kaszálórét
  7. Výskumný tábor migrácie vtákov.

Pútavé prírodné poklady údolia Bodvy sa nedajú preskúmať za jeden deň, preto sa oplatí začať už dnes. Turistické topánky!

STAŇTE SA REDAKTOROM!

Máte dobrý nápad?

Občianske združenie Mládež pre údolie Bodvy je otvorené všetkým inovatívnym nápadom. Ak máte chuť nám pomôcť, kontaktujte nás.

Obsah tejto webovej stránky nemusí nevyhnutne odrážať oficiálne stanovisko Európskej únie.