Prírodné poklady Abaúj

 

Región Abaúj je bohatý nielen na stavebné dedičstvo, ale aj na prírodné zaujímavosti. Príroda je nielen malebná, ale aj plná zaujímavostí a rarít.

Virtuálnu prehliadku začíname na vrchu Sátor. Zvyšky bývalej panónskej lesostepnej vegetácie sa tu stále nachádzajú na pomerne veľkých plochách. Najcennejšími oblasťami sú svahovité stepi s machovými dubmi, ktoré sa striedajú s plochami krasových krovinatých lesov. Nachádza sa tu mnoho vzácnych a chránených rastlín, ako napríklad horský, pekný, košatý a krovitý chlpáčik, maďarský klinček, deväťsíl a horský nechtík.

Sátor-hegy (fotó: mapio.net)

Údolie Aranyos je tiež oblasťou s bohatými prírodnými hodnotami, pričom najvýznamnejšími rastlinnými spoločenstvami sú skalné a sutinové lesy, jelšové háje pri potokoch, jelšové močiare, stepné lúky a skalnaté lúky. Vyskytuje sa tu aj mnoho chránených rastlín, ako napríklad štítovka ostnatá, vlčí bičík, horský škovránok a ľalia turbanská. V oblasti sa vyskytuje aj niekoľko druhov cicavcov, z ktorých najmenej 15 je chránených a 1 je osobitne chránený druh. Rys, vlk a mačka divá patria k druhom, ktoré sa tu vyskytujú a ktoré sú v našej krajine vzácne. Z plazov sa tu hojne vyskytuje mloka alpského a zmijovec krížikový. Z ornitologického hľadiska je údolie a jeho okolie jedinečné v Maďarsku aj v Európe: 19 druhov vtákov je chránených a 10 druhov hniezdi v tejto oblasti.

dolie-Aranyos (foto: mapio.net)

Telki baňa, kedysi svetoznáma svojimi zlatými a striebornými baňami, dnes láka návštevníkov svojím krásnym okolím. Obec bola kedysi známa ako „Telki baňa so zlatým gombíkom“, pretože podľa legendy bol v čase rozkvetu ťažby zlata gombík kostolnej veže pokrytý zlatom.

 K názvu dediny so zlatým gombíkom sa viaže niekoľko legiend. Jedným z nich je, že zlato použité na zlaté gombíky na uniformách vojakov Márie Terézie pochádzalo z Telki baňe. V baniach na okraji obce, ktoré sú stále prístupné verejnosti, síce zlato nenájdete, ale s pomocou skúseného sprievodcu určite nájdete horský krištáľ.

 Pre menej odvážnych je tu výstava o histórii obce Telkibánya, ktorá ponúka pohľad do života Váhariov. Nachádzajú sa tu najznámejšie kráľovské bane z obdobia Árpáda. Hradný kostol je teraz reformovaným kostolom. Centrom starého osídlenia bol pravdepodobne  vrch kostola a jeho bezprostredné okolie, kde od 14. storočia stál hrad. Prvý kostol musel byť jeho súčasťou. V obci sa nachádza aj výstava miestnej histórie. Expozícia bola otvorená v roku 1970 a môžete si v nej pozrieť výrobky prvej porcelánky v našej krajine, ako aj pamiatky po baníctve v bývalom banskom meste Nemesérc. Môžete si pozrieť flóru a faunu Zemplínskych vrchov, ako aj nástroje, etnografické predmety a domáce tkáčske výrobky z dediny.

Jednou z najzaujímavejších turistických atrakcií obce je Múzeum rudného a minerálneho baníctva. V múzeu, ktoré sídli v bývalej budove prvej maďarskej porcelánky, sú vystavené modely stredovekých banských techník, kamenina z Telki baňa a minerály z Maďarska.

Foto: turistamagazin.hu

V Telkibányi môžete navštíviť aj zaujímavú poľovnícku výstavu. Výstava je súkromnou zbierkou miestneho lesného inžiniera a obsahuje takmer 100 trofejí zo Zemplína, poľovníckeho náradia a rezbárskych výrobkov.

Királykút je jedným z najznámejších a najobľúbenejších turistických cieľov v Zemplínskych vrchoch, ku ktorému vedie romantická cesta. Legenda hovorí, že kráľ počas svojho života studňu skutočne navštívil a počas lovu tu stretol svoju milenku Ilonku Krásnu. Na východnej strane povodia tohto pohoria tečie potok Bózsva smerom k Sárospataku, ktorý pramení v niekoľkých malých prameňoch v tejto oblasti. Najznámejší z nich je prameň Szép Ilonka, ktorý, podobne ako hora nad ním, pripomína kráľa Mateja, ktorý túto oblasť niekoľkokrát navštívil, a jeho slávnu, tajnú lásku. Na prameň je výhľad z tienistej severnej strany Kráľovho kopca, ktorý je celoročne v tieni. V oblasti, ktorá je výrazne chladnejšia ako okolie, sa do srdca hory otvárajú dvere pripomínajúce pivnicu. Za pevnou oceľovou bariérou, zapečatenou visiacim zámkom, sa nachádza posledná neporušená banská šachta v oblasti: dorazili sme do „ľadovej jaskyne“. Jaskyňa je v takmer pôvodnom stave, vyťažená v 17. storočí, a vy sa ocitnete v temnom svete baníctva starých čias. Podobne ako mnohé iné jaskyne, aj táto bola vyťažená v 17. storočí na prieskum podzemných nálezísk rúd. Nenašli sa tu žiadne významné minerály a 23 metrov dlhý tunel sa nechal na pokoji.

Ilustrovanie (pixabay.com)

Miestni obyvatelia si čoskoro všimli jeho zvláštnu chladnú mikroklímu a čoskoro ho začali používať ako dedinskú chladničku. Medzitým sa jej vchod čiastočne zrútil, čo však malo priaznivý vplyv na jej vnútornú klímu, takže sa nevyvinula žiadna snaha o jej rozšírenie nad nevyhnutné minimum. Až v 20. storočí vedci objavili tento zvláštny jav, ktorého príčiny sú dnes dobre známe. Nachádzame sa v hlbokej doline v Zemplínskych vrchoch, ktoré majú v porovnaní s okolím v podstate chladné podnebie, kde aj to málo slnečného svetla, ktoré je k dispozícii, blokuje hustá zeleň. Rovnako dôležitá je skutočnosť, že materiálom kopca Király je ryodacit, ktorý je náchylný na rozpad a je pretkaný puklinami do veľkej hĺbky. V priebehu tisícročí ich voda presakujúca dolu a potom zamŕzajúca pomaly rozširovala a zväčšovala, takže zväčšujúca sa plocha na jednotku hmotnosti pôsobí ako obrovský prirodzený chladič.

 S nástupom mierneho jarného počasia sa studená vzduchová hmota na svahoch hôr a v údolí takmer nehýbe, takže trvá až do leta, kým sa vnútrohorie ohreje nad bod mrazu.

STAŇTE SA REDAKTOROM!

Máte dobrý nápad?

Občianske združenie Mládež pre údolie Bodvy je otvorené všetkým inovatívnym nápadom. Ak máte chuť nám pomôcť, kontaktujte nás.

Obsah tejto webovej stránky nemusí nevyhnutne odrážať oficiálne stanovisko Európskej únie.