Hrad Boldogkő – dom víl

Romantický hrad postavený na skale, obklopený broskyňami a čiernymi borovicami, v jedinečnom prostredí, s prestavanou palácovou vežou a krásnou panorámou, na úpätí Zemplínskych vrchov. Od apríla do konca októbra ponúkame zaručené víkendové aktivity: rytierske ukážky, prehliadky v kostýmoch a interaktívnu ukážku stredovekých zbraní. Okrem stálych programov a výstav sa na hrade konajú aj ďalšie podujatia. Z jeho stien si môžete vychutnať nádherný výhľad na bohaté okolie. Podľa legendy o vzniku hradu kráľ Béla IV. po bitke pri Muhu na úteku pred Tatármi vstúpil do dediny Aszalo, kde našiel len starého pána Aszala menom Bodó. Sľúbil kráľovi, že ho zachráni: dal mu poddanské oblečenie a ukryl ho v pivnici. O dva dni neskôr dorazili Tatári, no Bodó počas ich výsluchu predstieral, že je hluchý a blúzni. Keď sa Tatári začali nudiť a opustili starca, Béla im poďakoval za pomoc a išiel ďalej. Keď Tatári konečne ustúpili a kráľ sa vrátil na trón, Bodó sa na siedmich vozoch so siedmimi dcérami vydal do Budína. Tam za predchádzajúcu pomoc dostal od kráľa pôdu pod podmienkou, že postaví hrad na jej obranu. V Budíne si všetky Bodóove dcéry našli manželov, z ktorých každý strávil rok stavbou hradu, ktorý bol dokončený za sedem rokov. Béla IV. po svadbe povedal.

Pohľad na hrad v Šťastnom údolí z vtáčej perspektívy (foto: sokszínűvidek.24.hu)

Hrad boldogkő je stredoveký hrad na východnej strane údolia rieky Hernád, na skalnatom útese pri obci Boldogkőváralja. Miocénny andezitový tuf Bodókő, na ktorom stojí hrad, je súčasťou chránenej krajinnej oblasti Zemplén. Vzhľadom na krásu krajiny a relatívne dobrý stav hradu je obľúbeným cieľom pešej turistiky a jednou zo zastávok Národnej modrej trasy.

Najstaršia časť hradu (stará veža obohnaná obranným múrom) vznikla pravdepodobne po tatárskom vpáde a dal ju postaviť buď syn Jaaka z rodu Tomajovcov, ispan Tyba, alebo správca Aba Amadé. Keď Karol Róbert z Anjou vyhnal Abovcov, hrad pripadol Drugethovcom, ktorí mu boli verní, a neskôr bývalému bánovi Czudarovi Petrovi. V 15. storočí sa stal majetkom srbských kniežat Štefana a Juraja a potom rodiny Szapolyaiovcov. V tureckých časoch často prechádzal z rúk do rúk ako dejisko urputných bojov medzi cisárom a kráľom. V roku 1666 ho získal dobyvateľ György Rákóczi, neskôr zohrávalo dôležitú úlohu v kuruckom období, ale v roku 1701, pred Rákócziho vojnou za nezávislosť, ho cisári urobili neobývateľným. V 18. storočí ruiny prevzali jezuiti, ktorí ich využívali ako sýpku. Neskôr patrila Péchyovcom, potom Zichyovcom, ktorí už v pevnosti nesídlili, ale využívali barokový zámok postavený na mieste poddanskej dediny. Je to jeden z najzachovalejších stredovekých hradov, a to aj napriek cisárskemu bombardovaniu a následnému stáročnému ničeniu.

Pohľad na hradný kopec (zdroj:Indafoto)

 V roku 1963 sa pod vedením archeologičky Katalin Végh začal výskum budovy, ktorá bola od roku 1945 vo vlastníctve štátu, a v nasledujúcich desaťročiach niekoľkokrát pokračoval. Obnova prebiehala v niekoľkých fázach, veže boli zakryté baldachýnom a po roku 2009 boli viaceré časti budovy obnovené z prostriedkov EÚ. Výstavné sály boli zmodernizované a v súčasnosti sa v nich nachádza jedinečná priemyselná pamiatka hradu – kováčska vyhňa zo 16. storočia, ktorá sa kedysi používala na výrobu bronzu na falšovanie.

Hrad bol znárodnený v roku 1945 spolu so 4 000 katastrálnymi hektármi pôdy. V roku 1952 vykonal Projektový ústav ministerstva výstavby v Miškolci podrobný prieskum zvyšných ruín.

Výskum ruín začal v lete 1963 Štátny pamiatkový úrad pod vedením archeologičky Katalin Kemenczeiné Végh, ktorá v roku 1966 vydala podrobnú monografiu o nálezoch. V tom čase boli vykopané časti dolného hradu vrátane bránovej veže, vstupnej šachty, nádvoria (známeho aj ako opevnené nádvorie), pahýľovej bašty a južnej veže.

Život na hrade v 15. storočí (zdroj: boldogkovara.hu)

V roku 2002 sa začali ďalšie výkopové práce, počas ktorých bola veža brány a južná veža zakrytá baldachýnom, na múre dolného nádvoria bol vybudovaný vražedný chodník a na južnom skalnom výbežku, kde sa nachádzala bývalá vyhliadková bašta, bola postavená vyhliadka. V roku 2009 pokračovala rekonštrukcia s finančnou podporou EÚ vo výške 133 miliónov HUF, počas ktorej boli vybudované ďalšie baldachýny, obnovený suchý mlyn, severný val a brána dolného hradu.

Zdroj: boldogkovara.hu

STAŇTE SA REDAKTOROM!

Máte dobrý nápad?

Občianske združenie Mládež pre údolie Bodvy je otvorené všetkým inovatívnym nápadom. Ak máte chuť nám pomôcť, kontaktujte nás.

Obsah tejto webovej stránky nemusí nevyhnutne odrážať oficiálne stanovisko Európskej únie.