Szepsi Laczkó Máté, a Bódva-völgy híres krónikása

Szepsi Máté emlékét örökre megőrizte krónikája. Arra még nem derült fény, miért hagyta abba az írást, miként arra sem, mikor került be a főúri udvar könyvtárába.

Szepsi Laczkó Máté Szepsiben született, iskoláit itt kezdte, majd később Sárospatakon folytatta.nEzt követően Olaszliszkán, majd Kassán tanított. Lórántffy Mihály ösztöndíjával 1608-ban Wittenbergbe ment tanulni. Két év után hazatért és Erdőbényén tanított, aztán még egyszer elment a németországi Hanauba tanulni, és visszatért Erdőbényére. Nemsokára Lorántffy Zsuzsanna (I. Rákóczi György felesége) szolgálatába állt, ekkor kezdett szőlészettel és borászattal foglalkozni.

Emlékezetre való dolgoknak rövid megjegyzései címmel írt följegyzései 1520-tól 1619-ig terjednek; Bocskai István és Báthory Gábor korára elsőrangú történelmi forrás. Nyomtatásban Mikó Imre jelentette meg 1858-ban. Bartoniek Emma szerint a krónika nem saját feljegyzéseit tartalmazza, hanem „több író által szolgáltatott adatok első, lazán megszerkesztett összeállítása.”

Szepsi Laczkó Máté szobra Szepsiben (fotó: csemadok.sk)

A krónika kinyomtatását már 1637-ben tervezték. Tolnai István, a sárospataki kollégium tanára levelet írt I. Rákóczi György fejedelemnek Gyulafehérvárra. „Jó emlékezetű Szepsi uramnak az Bényei Máté papnak küldöttünk vala be Nagyságodnak egy írott könyvet, mely magyarországi históriákat foglalt.” Tolnai szerint Patakon már ekkor felmerült, hogy kinyomtathatják, ezért kérte visszaküldését.

Külső megjelenéséről legtöbbet gróf Mikó Imrének az 1858-as kiadás bevezetőjéből tudunk. „Az eredeti: megtalálható a Maros-Vásárhelyt levő Teleki-könyvtárban az 1420 szám alatt. Eredetiségét bizonyítja a kézírás végig azonossága, sajátkezű számos törlések és írói igazítások, sok utólagos pótlások […] papírszeletekre való írás […] Az eredeti kéziratnak negyedrét könyv alakja van, harmadfél újj vastag, kemény író-papiros, mit azonban az idő sok helyen szinte olvashatatlanságig megviselt. A szöveg egybefüggő folyamatának megállapítása nagy utánjárással eshetett meg […] táblája bőr […] belső oldala elől-hátul papírral bevonva…”.

Krónikáját olvasva keressük a szőlőműveléshez való kötődését, az aszúkészítés leírását. Ezen a téren csalódás ér bennünket. Mindössze két mellékesen odavetett mondata szól erről: „1617. Isten ebben az esztendőben csodálatos bőséget adott mindenben. Liszkán és Bodrogkeresztúrban egy akó bort 9–15 forintért árultak.” „1618. Országszerte szűk lévén ez évben a bor, csak a liszkai, bényei, tolcsvai hegyen termett szőlő. Isten ahol akarja, a szükségben is adhat.” Az aszúborokról szót sem ejt. Ki lehet mondani, hogy 1622 előtt nem mutatott érdeklődést a szőlészet és borászat iránt. Gróf Mikó Imre sem találta a számtalan cédula között az aszúkészítés receptjét.

Szepsi Laczkó Máté emlékház Erdőbényében (fotó: szállás.hu)

Kazinczy Péter pályájának kezdetén részt vett Sátoraljaújhely város törvénykönyvének lejegyzésében. A város könyvét 1617-ben kezdték írni. 1621-ben az ő fogalmazásában egy mondat került a törvénykönyvbe, mely szerint Szepsi Laczkó Máté egy flaska aszút adományozott Lorántffy Zsuzsanna ünnepi asztalára. Idézni nem lehet, mert a törvénykönyv első kötete 149. oldalára jegyzett szöveg ma nincs meg, néhány oldal hiányzik. (A becses lapok valószínűleg éppen a fenti mondat miatt kallódtak el a rendszerváltás körüli években.)

Jó száz évvel ezelőtt jelent meg újra nyomtatásban ez a mondat, s akkor társult hozzá a Kazinczy Ferenc szavaira hivatkozó újabb gondolat. Így indult útjára a legenda, hogy Szepsi Laczkó Máté készítette az első aszúbort. Mai tudásunkkal könnyedén cáfoljuk meg ezeket az állításokat. Az aszút már a karthagóiak, a görögök és a rómaiak ismerték. Nem kellett feltalálni. Ráadásul a tokaji aszú nem egy feltaláló műve, hanem a nagy természet ajándéka. A Tokaj-hegyaljai borvidék és az aszúkészítés folyamata már ismert. Tudjuk, hogy először természetes aszúszőlő borok készültek. Az aszúszemek tömeges keletkezésétől, a fürtről szemen szedett aszúszemek feldolgozása rögzíthető munkafolyamaton és erjedésen át jut el az aszúborig. A három-, négy-, öt- vagy hatputtonyos aszúborok készítésének megvannak és követhetőek az állomásai. Ezek a módszerek, mértékek évszázadok során alakultak ki. Kazinczy szavait azonban komolyan kell venni, mert egy közismert és hiteles ember írta. Szavainak azt a részét biztosra veszem, hogy Laczkó Máté készített aszúbort.

Végigkövetve az aszú születésének útját, nem találunk bizonyítékot Szepsi Laczkó Máté „receptúrája” létezésére. Ennek ellenére legendája még sokáig élni fog. Része lett a tokaji aszú kultúr-históriájának. Minden esetben a hiányzó ismereteket pótolja.

Légy szerkesztő!

Van egy jó ötleted?

A Fiatalok a Bódva-völgyéért polgári társulás nyitott minden újító ötletre. Ha úgy érzed, hogy szeretnél nekünk segíteni, akkor vedd fel velünk a kapcsolatot.

A honlap tartalma nem feltétlenül tükrözi az Európai Unió hivatalos álláspontját.