Ha karácsony, akkor borleves és doboska – A Bódva-völgy gasztronómiája II.

Előző írásunkból kiderült, mit fogyasztottak őseink a Bódva mentén, most két különleges karácsonyi receptet osztunk meg olvasóinkkal. Kezdjük a borlevessel, mely isteni felvezetője lehet a karácsonyi menünek. Lássuk, hogy készítik a Bódva-völgyben!

Mazsolás borleves

Hozzávalók:

  • 6 dl édes fehérbor
  • 10 dkg cukor
  • 10 dkg mazsola
  • 1 db citrom
  • 8 db tojássárgája
  • 1 db fahéjrúd (kb. 1,5 cm)
  • 4 db szegfűszeg
  • 4 csipet szerecsendió (őrölt)

Elkészítés:

A mazsolát elkészítés előtt annyi borba áztatjuk, amennyi ellepi. A többi bort 4 dl vízzel hígítjuk, belecsavarjuk a citrom levét, fahéjjal, szegfűszeggel ízesítjük, és forrástól számítva 2 percig főzzük. A tojássárgákat cukorral habosra keverjük, és citromhéjat reszelünk bele. A forró bort rászűrjük, és a tűzre visszatéve addig keverjük, míg be nem sűrűsödik. Átszűrjük. Lecsepegtetett mazsolával és csipetnyi szerecsendióval meghintve kínáljuk.

Mazsolás borleves (fotó: femina.hu)

A Bódva-völgyében elmaradhatatlan karácsonyi étel a mákos doboska. Rejtélyes étel, amit főételnek tálalnak, de egyébként sütemény. Főleg szerencsehozó szimbólumként tartják számon: sok mák – sok szerencse. Az általánosan elterjedt karácsonyi ételt még guba, gubó, bobajka néven is ismerik. A szentestét megelőző böjti ebédként, vagy a nagy vacsora előtt fogyasztották. Jöjjön a recept!

Mákos doboska

Az élesztőt langyos tejben felfuttatjuk. Az alapanyag fél kiló rétesliszt. A lisztbe teszünk egy kis sót, a langyos tejbe a cukrot, majd a pár perc alatt felfuttatott élesztőt a liszthez adjuk. Aztán következik a dagasztás. Akkor jó a tészta, ha elválik az edény falától és a kezünktől is. Végül letakarva, meleg helyre tesszük, hogy megkeljen. A következő lépés, hogy a tésztát el kell sujkálni. A tepsiszélességűre sodort tésztarudakat 220 fokos sütőben néhány perc alatt kell ropogósra sütni. Felvágjuk a doboskát s a darabokat cukros tejjel meglocsoljuk. Régen csak vízzel öntözték. Megdaráljuk a mákot vagy a diót, végül megcukrozzuk.

(fotó: Nagy Zita)

Bódvavendégiben a doboska egyébként mindig mákkal készült, de rendkívül finom dióval is, emellett elkészítésük egyszerű és olcsó is.

Légy szerkesztő!

Van egy jó ötleted?

A Fiatalok a Bódva-völgyéért polgári társulás nyitott minden újító ötletre. Ha úgy érzed, hogy szeretnél nekünk segíteni, akkor vedd fel velünk a kapcsolatot.

A honlap tartalma nem feltétlenül tükrözi az Európai Unió hivatalos álláspontját.